Drie Ford-dealers bundelen de krachten zonder te fuseren: een distributiemodel dat navolging verdient in België?

De consolidatiegolf die de Belgische autodistributie al jaren overspoelt, stuit eindelijk op een tegenmodel: geen fusie, maar een alliantie van meerdere dealers die hun identiteit en lokale verankering willen bewaren. Portret van een model dat opvalt en navolging zou kunnen vinden.

Gepubliceerd op 17 maart 2026
Leestijd : 3 min

Deel

Drie Ford-dealers bundelen de krachten zonder te fuseren: een distributiemodel dat navolging verdient in België?

Het landschap van de Belgische autodealers hertekent zich in snel tempo. Steeds strengere emissienormen, een groeiende regelgevingscomplexiteit en de opkomst van nieuwe spelers zetten het model van de onafhankelijke familiegarage onder druk. Tot nu toe bestaat de nagenoeg automatische reactie van de sector erin om aan te sluiten bij grote internationale groepen, vaak ten koste van een homogenisering die de nabijheidsdienstverlening uitholt.

Precies dat scenario hebben AB Automotive, Vanspringel Automobiles en Waasland Automotive besloten te omzeilen. Deze drie historische Ford-dealers, actief in Vlaanderen, Brussel en Waals-Brabant, hebben hun eigen strategische joint-venture opgericht onder de naam ADV Automotive. De overtuiging die hen verbindt? Bundelen zonder te absorberen, en groeien zonder te centraliseren. Een moeilijk evenwicht weliswaar, maar de recente overname van garage Neyt (twee vestigingen in Lokeren en Wetteren, geïntegreerd door Waasland Automotive) vormt er al een eerste concrete illustratie van.

Ben Abeloos, Patrick Vanspringel & Ben De Groof, F-150

Een alliantie zonder absorptie

Het ADV-model is gebaseerd op het volgende principe: processen, commercieel beleid en voorraadbeheer harmoniseren over de tien vestigingen heen, met behoud van de eigen identiteit van elke entiteit. Het is dus het tegenovergestelde van het gecentraliseerde groepsmodel, waarbij beslissingen van het hoofdkantoor doorsijpelen tot in het kleinste operationele detail.

Advertentie – lees hieronder verder

Ben Abeloos van AB Automotive formuleert de inzet zonder omwegen: « De echte verandering is dat we onze klanten nu nog dichter bij hen en nog gerichter kunnen bedienen, dankzij de uitbreiding van ons aanbod aan voertuigen en diensten. » Op het professionele segment is onder leiding van Ilse Karsman al een geïntegreerd fleetbeleid in uitvoering, gericht op kmo's, grote ondernemingen, overheidsinstellingen en leasingmaatschappijen, een markt waar ADV een gedegen ervaring met overheidsopdrachten en raamcontracten voor doet gelden.

Vanspringel, Abeloos & Degroof families, ADV Automotive

Een verrassend merkportfolio

Maar wat in deze samenwerking ook opvalt, is het sterk gediversifieerde merkportfolio van ADV Automotive. Ford blijft de historische basis, en het merk heeft zijn aanbod sinds 2025 uitgebreid met de exclusieve distributie van de F-150 in België. Het Japanse merk Mazda breidt eveneens uit met twee nieuwe vestigingen in Anderlecht en Sint-Gillis. Maar het is ongetwijfeld de gelijktijdige intrede van Zeekr, Dongfeng en Voyah die het sterkste signaal van de groep vormt: drie Chinese merken gepositioneerd op het elektrische segment, met modellen die variëren van zeer toegankelijk tot premium.

Waasland-Automotive-Beveren

Zo stalt Zeekr vier hoogwaardige elektrische modellen uit in een pop-up showroom in Beveren, al te bezichtigen sinds februari 2026, in afwachting van een definitieve vestiging in Antwerpen. Dongfeng en Voyah zullen beschikbaar zijn op vijf locaties, met een gecentraliseerd onderdelenmagazijn in Venlo om de after-sales te garanderen. Om dit alles te huisvesten, investeert ADV Automotive in een site van 23.000 m² in Vilvoorde, waarvan de opening voor eind 2026 is aangekondigd. ADV Automotive is kortom de gok op de korte keten, toegepast op de autowereld. Want wie kan een Belgische automobilist beter bedienen dan een Belgische dealer?

Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be

Deel

Gocar marketplace
Vous cherchez un véhicule neuf ou d'occasion ?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.