Zoals we onlangs schreven, heeft de FOD Justitie de verkeerscijfers voor 2024 bekendgemaakt. Eén ding springt eruit: het aantal snelheidsovertredingen is fors gestegen. In totaal werden 7.448.482 gevallen geregistreerd, 6,7% meer dan in 2023 – goed voor 499.681 extra overtredingen.
Belgische automobilisten worden steeds vaker opgejaagd, zo blijkt uit het groeiend aantal automatische controles – sommige ronduit irritant. Dat is niet zomaar de mening van een journalist van Gocar.be, maar de harde realiteit die Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder (N-VA) aanklaagt. Volgens haar breiden lokale besturen in Vlaanderen het aantal flitspalen ongecoördineerd en vooral op opportunistische wijze uit, zonder oog voor verkeersveiligheid en met één doel: de kas spijzen.

Snelheid bovenaan de lijst
Snelheidsovertredingen blijven veruit de meest voorkomende boetes in België. Ze maken 93% uit van alle vastgestelde inbreuken. Opvallend, want te snel rijden is ook de grootste oorzaak van ongevallen en verkeersdoden op onze wegen.
Advertentie – lees hieronder verder

Bijna de helft van alle verkeersovertredingen in 2024 werd vastgelegd door trajectcontroles (24%) en mobiele flitsers (25%), aangevuld door vaste flitsers (28%) die het plaatje compleet maken. Semimobiele radars (zoals Lidar) waren goed voor 9% van de boetes. Alles samen zijn automatische controles dus goed voor maar liefst 61% van alle snelheidsovertredingen. En de politie? Die lijkt in dit digitale tijdperk steeds meer aan de zijlijn te staan.
Dat alles is natuurlijk het gevolg van het groeiende aantal flitsapparaten. De politie plukt nu de vruchten van investeringen die ze de afgelopen jaren heeft gedaan. Sinds 2023 is het aantal flitspalen op onze wegen met 10% toegenomen. En de aanpak is strenger dan ooit, want de tolerantiemarges – behalve de technische – zijn afgeschaft. Ter herinnering: de technische marge bedraagt 6 km/u bij snelheden onder 100 km/u, en 6% van de toegestane snelheid bij snelheden boven 100 km/u. Daardoor wordt het steeds moeilijker om door de mazen van het net te glippen.

Protesten in opmars
Ook het aantal betwistingen zit in de lift. In 2023-2024 werd 26 à 27% van de boetes aangevochten, vooral door bestuurders die door bedrijven waren aangeduid (goed voor 97% van de gevallen). Vergeleken met 2022 steeg het aantal betwistingen met 38%, wat niet verwonderlijk is gezien het stijgend aantal pv’s: 6.158.323 snelheidsovertredingen, om precies te zijn.
We moeten verder opmerken dat betwistingen op basis van feiten, zoals medische noodgevallen, zeldzaam blijven. In 2024 ging het om amper 1% van alle gevallen. Ook het betalingsbevel – waarmee de FOD Financiën onbetaalde boetes kan innen zonder tussenkomst van een rechter – wordt nauwelijks aangevochten: minder dan 1% of zo’n 5.300 keer per jaar. Kortom, beroepsprocedures worden weinig gebruikt. Maar toch: meer dan ooit blijft de Belgische automobilist maar beter op zijn hoede …
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be