Dankzij de elektrificatie zijn auto’s er ontegensprekelijk op vooruitgegaan qua prestaties. Met één, twee, drie en soms zelfs vier motoren is hun vermogen exponentieel toegenomen, en hun acceleratievermogen ook. Vandaag zijn sommige modellen in staat om van 0 naar 100 km/u te sprinten in minder dan drie seconden, tijden waar hypercars een paar jaar geleden alleen maar van konden dromen.
Het probleem is dat die acceleraties al heel wat bestuurders verrast hebben. Vaak gaat het om onervaren bestuurders, of mensen die gewoon overmand raken door de kicks van snelheid. Tijdens het optrekken verliezen ze de controle over hun voertuig, wat al tot meerdere ongevallen heeft geleid, soms met desastreuze gevolgen. Wie de vele video’s op sociale media bekijkt, ziet meteen hoe groot het probleem is in China.
Van 0 naar 100 km/u in 5 seconden
Binnen het Chinese ministerie van Volksgezondheid circuleert momenteel een wetsvoorstel dat flink wat stof doet opwaaien. Het plan wil niet het vermogen, maar de acceleratie van elektrische auto’s reguleren. Volgens de tekst zou de sprint van 0 naar 100 km/u beperkt moeten worden tot 5 seconden, wat ook niet traag is.
Advertentie – lees hieronder verder
Als de maatregel goedgekeurd wordt, zouden constructeurs verplicht worden om veiligheidssystemen te ontwikkelen die het vermogen tijdelijk beperken wanneer het gaspedaal volledig wordt ingetrapt terwijl de auto stilstaat of aan lage snelheid rijdt. De bestuurder krijgt in dat geval een geluidssignaal of een visuele waarschuwing in de wagen.
Alle elektrische wagens die nieuw verkocht worden in China zouden standaard begrensd zijn zodra ze starten in hun standaard rijmodus. Bestuurders die toch over het volledige vermogen van hun voertuig willen beschikken, zouden dat kunnen, maar alleen via specifieke handelingen die door de constructeur voorzien zijn; kwestie van ongelukken te voorkomen.
Andere maatregelen
Het is niet de eerste keer dat de Chinese overheid nadenkt over nieuwe normen voor de auto-industrie. Onlangs kwam ook de mogelijke gevaren van verzonken deurgrepen in de carrosserie ter sprake bij ongevallen. Als dit stijlelement, dat op heel wat modellen in China voorkomt, plots verboden zou worden, zou dat een enorme impact hebben op de lokale auto-industrie en ook op andere markten zoals Europa.
Ook batterijen staan centraal in de bezorgdheden. Er ligt een voorstel op tafel waarbij auto’s automatisch afwijkingen moeten kunnen detecteren en een volledig gezondheidsrapport van het batterijpakket moeten kunnen geven. Bij een ongeval zou een decompressiesysteem bovendien moeten helpen om gevaarlijke situaties te vermijden.
Tot slot staan Chinese auto’s bekend om hun vele technologische snufjes, die niet altijd bevorderlijk zijn voor de veiligheid. Binnenkort zou het onmogelijk moeten worden om als bestuurder video’s te bekijken tijdens het rijden, terwijl twee systemen samen de aandacht van de bestuurder controleren zodra hij sneller dan 10 km/u rijdt.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be