In 2022 kreeg Gocar de kans om een exemplaar van de Ford F-150 Lightning te testen in de Belgische Ardennen. Deze grote pick-up, ontworpen in de Verenigde Staten, was een echte pionier in elektrificatie. Hij was namelijk het allereerste model in zijn soort met een volledig elektrische aandrijving en Ford had er alles aan gedaan om indruk te maken.
Met zijn 580 pk en 1.050 Nm koppel sprintte de F-150 Lightning van 0 naar 100 km/u in 4,5 seconden, ondanks zijn lengte van bijna 6 meter en een leeggewicht van 3 ton. Deze Amerikaanse reus had zelfs stopcontacten in de laadbak om elektrische toestellen op aan te sluiten, een primeur in die tijd.
Je kon hem krijgen met een batterij van 98 of 131 kWh, goed voor een rijbereik tot 512 km volgens de Amerikaanse EPA-norm. Op papier was deze Ford F-150 bijzonder aantrekkelijk. Zijn topprestaties deden je bijna vergeten dat er aan de andere kant van de oceaan nog altijd luidruchtige V8-motoren rondrijden.
Advertentie – lees hieronder verder
Helaas
Dat was dus op papier. In de praktijk besliste de harde marktlogica anders: de verkoop was ronduit teleurstellend. De elektrische aandrijving van de F-150 Lightning kon de Amerikanen simpelweg niet overtuigen. Daar blijven de heilige V8-motoren en luidruchtige V6’en favoriet bij een erg conservatief publiek.
De verkoopcijfers bleven dan ook mijlenver onder de verwachtingen van de Ford-directie. In oktober vorig jaar rolden amper 1.500 exemplaren van de band, terwijl Ford op 12.500 stuks per maand mikte. Ford zat er dus ver naast.
Voorwendsel
Ford zit financieel diep in de problemen en verloor al 13 miljard dollar met zijn elektrische divisie sinds 2023. Het fiasco van de F-150 Lightning helpt daar uiteraard niet bij, zeker niet in een land waar met de terugkeer van Donald Trump ook de aankoopsubsidies voor elektrische wagens afgeschaft werden.
Daardoor is er sprake van een serieuze terugval: veel Amerikanen laten elektrische wagens links liggen en keren terug naar de goede oude verbrandingsmotoren, die eenvoudiger in gebruik zijn en heel wat goedkoper. Officieel luidt het dat Ford de productie van zijn elektrische pick-up stillegt omdat de aluminiumleverancier de vraag niet meer kan volgen.
Maar dat is een smoes. In werkelijkheid vindt het model zijn publiek niet en het valt sterk te betwijfelen of de productie ooit nog op gang komt. De Ford F-150 Lightning bewijst dat de elektrische transitie in de autowereld lang niet overal even vlot verloopt. In de VS heeft de dorstige pick-up met V6 of V8 duidelijk nog een lange toekomst voor zich.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be