Zomerse heropleving voor de Belgische cabriolet: nu een renaissance, later een tekort?

Zodra de eerste zonnestralen verschijnen, krijgt de Belg weer zin om met de haren in de wind te rijden. Maar terwijl de zomer de interesse in tweedehands cabriolets doet toenemen, verdwijnt de nieuwe cabriolet uit de catalogi. Belgische gegevens van Gocar Data tonen een markt die balanceert tussen enthousiasme en schaarste.

Gepubliceerd op 22 september 2026
Leestijd : 5 min

Deel

Zomerse heropleving voor de Belgische cabriolet: nu een renaissance, later een tekort?

Goed om te onthouden

  • Het aanbod tweedehands cabrio's in Belgische advertenties zakt na de zomer, bereikt eind februari een dieptepunt en stijgt weer in de lente.
  • Half januari 2026 stond een cabriolet volgens Gocar Data gemiddeld 69 dagen te koop in Belgische advertenties, tegenover 39 dagen voor een stadswagen.
  • Generalistische constructeurs laten de nieuwe cabriolet links liggen, wat doet vermoeden dat het aanbod zal opdrogen en de Belgische tweedehandsmarkt onder druk kan komen te staan.

Ook al leven we in een land waar je maar beter altijd een paraplu bij de hand hebt, de cabriolet is nooit uit het hart van de Belgische automobilist verdwenen. Elke zomer, zodra de zon zich laat zien, stijgt de interesse in tweedehands cabriolets soms verrassend snel. Die seizoensgebonden heropleving – misschien ook gevoed door de warmere zomers van de voorbije drie jaar – kennen we. De inschrijvingen bevestigen ze jaar na jaar. De cijfers van FEBIAC tonen dat aan.

In januari 2026 wisselden slechts 1.142 tweedehands cabriolets van eigenaar, in juni waren dat er 2.299: meer dan twee keer zoveel en meteen de beste maand van het jaar. In de eerste zeven maanden werden in ons land meer dan 12.200 tweedehands cabriolets ingeschreven. Maar er bestaat nog een andere barometer voor de Belgische cabriolet, die niet zichtbaar is in deze officiële statistieken en een verhaal vertelt dat een halfjaar achterloopt. Dat van het aanbod dat staat te wachten. Gocar Data, onze analysetool die alle Europese automarktplaatsen in realtime volgt, maakt het mogelijk om alleen de Belgische advertenties eruit te filteren. Dat levert een nooit eerder geziene blik op het werkelijke aanbod op. En die roept ook vragen op.

Advertentie – lees hieronder verder

17c50-081

Het bekende beeld

Volgens FEBIAC is de markt voor tweedehands cabriolets in de eerste zeven maanden van 2026 met 5,5% gedaald. Dat is meer dan het gemiddelde van de tweedehandsmarkt, die in dezelfde periode slechts 3,8% verloor. Met het mooie weer keert het enthousiasme terug, midden in de zomer bereikt het een piek en met de komst van de herfst en winter zakt het weer weg. De Fiat 500 blijft volgens FEBIAC de meest gezochte tweedehands cabriolet van het land, vóór de Mini en de Mazda MX-5, gevolgd door de BMW Z4 en 3 Reeks. Hetzelfde podium als vorig jaar. Dat is het zichtbare deel. Wat deze cijfers niet vertellen, is wat er bij de verkopers gebeurt wanneer de koper zijn zonnebril heeft opgeborgen.

fiat

Wanneer het aanbod blijft staan

Eind februari blijft de Belgische verkoper achter met een voorraad cabriolets waar niemand nog naar kijkt. Het aantal cabriolets in advertenties volgt namelijk een cyclus die precies tegengesteld is aan de kooplust. De gegevens van Gocar Data brengen die beweging in cijfers. Van bijna 5.866 advertenties op het hoogtepunt op 1 augustus 2026 slinkt het Belgische aanbod van cabriolets tot 4.830 op 23 februari, het dieptepunt, om met de mooie dagen weer toe te nemen.

“Er is duidelijk een seizoenseffect op het aantal gepubliceerde advertenties”, merkt Marc Gros, verantwoordelijke voor de data bij Gocar Data. “Zodra de zomer voorbij is, daalt het aantal, bereikt het eind februari zijn laagste punt en begint het daarna weer te stijgen.” Hij verwacht trouwens dat dit patroon zich de komende weken herhaalt. Maar let op voor deze valkuil: het gepubliceerde aanbod is geen verkoopvolume. Het is een momentopname van alles wat op een bepaald ogenblik op de Belgische markt aangeboden wordt.

De prijzen bewegen daarentegen niet. Ondanks het aanbod dat met de seizoenen stijgt en daalt, blijft de mediaanprijs van een tweedehands cabriolet opvallend stabiel. De mediaanprijs schommelde in die periode met minder dan 2.000 euro: van 15.999 euro in september 2025 tot 17.950 euro in mei 2026. Je zou nochtans het omgekeerde verwachten. Een overvloedig aanbod midden in de zomer zou de prijzen moeten drukken, terwijl een schaars aanbod in februari ze zou moeten opdrijven. Maar dat gebeurt niet. Wie op de kalender gokt om een koopje te vinden, kiest dus de verkeerde strategie, want noch de winterse dip noch het ruime zomeraanbod creëert een buitenkans. 

Advertentie – lees hieronder verder

P90318604_highRes_the-new-bmw-z4-roads

69 dagen

Door het mediane aantal dagen te meten dat een advertentie online blijft, toont Gocar Data ook hoe snel het aanbod werkelijk doorstroomt of, anders gezegd, hoe moeilijk het is om een koper te vinden. En een cabriolet blijft onvermijdelijk langer staan. Midden in de winter, op 13 januari 2026, wachtte een cabriolet 69 dagen op de parking, tegenover amper 41 dagen in de lente. Dat is meer dan twee maanden wachten. Ter vergelijking: in januari werd een stadswagen in 39 dagen verkocht. Een cabriolet heeft dus bijna dubbel zoveel tijd nodig om een koper te vinden. “Dat toont aan dat het echt moeilijk is om kopers te vinden”, verduidelijkt Marc Gros.

P90596762_highRes_the-mini-john-cooper

Binnenkort een zeldzaam goed?

Er blijft één onbekende boven deze hele markt hangen. De nieuwe cabriolet verdwijnt namelijk in sneltempo uit de catalogi. In 2026 zijn er op de Europese markt nog maar 8 nieuwe vierzitscabriolets beschikbaar, tegenover 22 in 2020, een daling van bijna twee derde in zes jaar. Peugeot, Renault, Opel, Volkswagen en Ford: de generalistische merken hebben een voor een hun cabrioversies geschrapt en laten het terrein over aan de premiummerken. De Audi A5 Cabriolet verdween begin 2025 en de Mercedes C-Klasse Cabriolet enkele maanden eerder. 

Het plezier van open rijden schuift langzaam op richting luxe. Nu het aanbod van nieuwe cabriolets opdroogt en het enthousiasme elke zomer weer oplaait, dringt zich voor de Belgische tweedehandsmarkt een belangrijke vraag op: hoelang kan de mediaanprijs op hetzelfde niveau blijven? De kans bestaat dus dat de prijzen uiteindelijk stijgen en er een vorm van schaarste ontstaat. Wordt vervolgd.

Duizenden Belgische bestuurders volgen Gocar om op de hoogte te blijven en om de beste wagendeals te ontdekken. U toch ook? Blijf op de hoogte:

  1. Bezoek gocar.be regelmatig
  2. Volg Gocar op Google Nieuws
  3. Abonneer op de Gocar-nieuwsbrief

Door David Leclercq Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Vous cherchez un véhicule neuf ou d'occasion ?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.