Om te begrijpen wat Xiaomi op het Autosalon van Peking heeft aangekondigd, moeten we terug naar de jaren 90. Kia en Hyundai (toen nog kleine spelers zonder veel gewicht) begonnen toen stilletjes Europese ingenieurs weg te plukken, onder meer bij Audi, Volkswagen en BMW. Enkele jaren later volgde bandenfabrikant Hankook dezelfde logica. Door managers van Continental aan te trekken, tilde het zijn producten stap voor stap naar een hoger niveau, met één duidelijke finishlijn: goedkeuring door OEM’s, alias de automerken.
Die merken zaten niet te wachten tot ze “klaar” waren om te versnellen. Ze gingen halen wat ze zelf nog niet hadden, waar het maar te vinden was. Dertig jaar later zijn Kia en Hyundai perfect vergelijkbaar met de beste Europese producten. Sterker nog: ze verkopen in sommige markten, zoals de Verenigde Staten, zelfs beter. Je mag dus gerust stellen dat de methode gewerkt heeft.
Xiaomi opens European R&D center in Munich
— DriveGreenLiveGreen (@DriveGreen80167) April 26, 2026
The Chinese EV maker has established its first overseas R&D and design center in Munich, Germany, with around 50 staff. The team is led by veterans from BMW, Porsche, Lamborghini, Mercedes-Benz, and Rolls-Royce, focusing on… https://t.co/9gVQdJcqsz pic.twitter.com/BOdJDMbz8z
Xiaomi lijkt die les goed begrepen te hebben. Het doet vandaag exact wat zijn voorgangers deden: elders halen wat het zelf nog mist. In München opent het een onderzoeks- en ontwikkelingscentrum, bemand door een vijftigtal ingenieurs afkomstig van BMW, Porsche, Lamborghini, Mercedes-Benz en Rolls-Royce. De aankondiging kwam rechtstreeks van Lei Jun op het Autosalon van Peking. Het centrum, dat al in 2027 de deuren moet openen, is geen klassieke vooruitgeschoven post om zich beter aan Europa aan te passen, zoals MG recent nog suggereerde. Integendeel: het wordt een hefboom voor de wereldwijde ambities. En precies daarin zit het cruciale verschil.
Advertentie – lees hieronder verder
Bewust gekozen terrein
De elf sleutelprofielen die Xiaomi naar voren schuift, laten weinig aan de verbeelding over. Dit is geen willekeurige rekrutering, maar een zorgvuldig samengestelde elite. Rudolf Dittrich, algemeen directeur van het centrum, werkte mee aan het BMW M4 GT3-programma bij BMW. Fabian Schmölz-Obermeier stond aan de wieg van de Porsche 992 GT3 RS en de Lamborghini Temerario.
Ook Dusan Sarac brengt ervaring mee van het hoogste niveau, met zijn betrokkenheid bij de ontwikkeling van de Rolls-Royce Cullinan. En Kai Langer, verantwoordelijk voor de gebruikerservaring, droeg bij aan de iconische BMW i8.
Ook de keuze voor München is allesbehalve toevallig. BMW heeft er zijn thuisbasis, Audi ligt op amper 90 kilometer in Ingolstadt en Porsche bevindt zich op minder dan twee uur rijden. De Beierse hoofdstad vormt dus het kloppende hart van het mondiale premiumsegment, met een dicht netwerk van gespecialiseerde toeleveranciers, topuniversiteiten en een ruime vijver aan hoogopgeleide ingenieurs.
Zich daar vestigen is dus meer dan een praktische keuze. Het vergemakkelijkt toekomstige rekruteringen, versnelt de kennisuitwisseling en verkort de afstand tot cruciale partners. Tegelijk is het een subtiele, maar duidelijke steek onder water: precies daar gaan zitten waar de expertise vandaan komt.
Meer dan software
Met 400.000 geleverde auto’s in China vorig jaar en een doel van 550.000 tegen 2026, met slechts drie modellen, laat Xiaomi een indrukwekkend groeiritme zien. Toch wijst alles erop dat de constructeur nu een andere richting inslaat dan veel van zijn concurrenten.
Tot nu toe bouwde Xiaomi zijn strategie rond de “software-auto”: verregaande verticale integratie, ondersteund door een eigen besturingssysteem, HyperOS. Die aanpak sloeg duidelijk aan bij honderdduizenden kopers in China. Maar de profielen die in München worden samengebracht, wijzen op een ambitie die verder reikt dan software alleen.
Claus-Dieter Groll, verantwoordelijk voor voertuigdynamiek, werkte onder meer aan de BMW 3 Reeks, BMW X5 en BMW X7. Simon Schmitt komt uit de GT-programma’s van BMW en specialiseert zich in race-aerodynamica. Dat soort expertise (rijgedrag, chassisafstemming, aerodynamica, stuurgevoel ...) laat zich niet in een datacenter ontwikkelen. Het wordt opgebouwd, doorgegeven en verfijnd over decennia aan ervaring. Misschien is dat precies waar Xiaomi naartoe wil. De toekomst zal het zeggen.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be