De zaken lopen niet meer zo goed bij Tesla. Nochtans was het merk een jaar geleden nog wereldleider op het vlak van elektrische auto’s. Maar in de loop van 2024 werd Tesla ingehaald door BYD (in omzet), en dat verschil wordt razendsnel groter. De politieke strapatsen van Elon Musk en het verouderende gamma hebben geleid tot een spectaculaire verkoopdaling.
Tesla kondigde een omzet aan van 19,3 miljard dollar voor het eerste kwartaal van 2025, flink onder de verwachte 21,1 miljard (-9,4%). Nog erger: de nettowinst kelderde met 71% tot 409 miljoen dollar. Een echte ramp. De autoverkoop – de belangrijkste inkomstenbron van Tesla naast de verkoop van CO₂-rechten en de Superchargers – daalde met 20% tot slechts 336.681 voertuigen dit kwartaal, wat 12,9% minder is dan in het eerste kwartaal van 2024. Elon Musk reageerde door aan te kondigen dat hij zich vanaf mei minder zou bezighouden met overheidszaken en zich weer op Tesla zou focussen. Zoals verwacht werd dat nieuws positief onthaald door investeerders, met een stijging van het aandeel als gevolg. Of Musk zijn woord zal houden, valt nog af te wachten.

Vage plannen
Tesla belooft al langer nieuwe modellen, waaronder een compacte wagen van ongeveer 25.000 dollar die elektrische mobiliteit populair moet maken. Maar dat project lijkt steeds onwaarschijnlijker, want het werd al meerdere keren uitgesteld. Nochtans denken analisten dat zo’n model cruciaal is voor de toekomst van het merk: het zou Tesla toelaten om eindelijk genoeg volume te draaien om stand te houden in een concurrentiële markt.
Advertentie – lees hieronder verder
Persbureau Reuters weet meer over het project van een compact model. Volgens meerdere betrouwbare interne bronnen bij Tesla is het project voor een Model 2 of Model Q opnieuw uitgesteld. Wie hoopte op de komst van een kleine Tesla in de eerste helft van 2025 (zoals beloofd), is er dus aan voor de moeite.
Maar de grootste verrassing is dat Tesla op een erg onverwachte manier die lacune wil opvangen. Het merk zou – toch op de Amerikaanse markt – een kalere, goedkope versie van de Model Y willen bouwen om zijn gamma toegankelijker te maken. Tesla zou van plan zijn om 250.000 van die modellen te produceren in de VS. Mogelijk komt er in 2026 ook een Chinese versie.

20% goedkoper?
Volgens de bronnen van Reuters zou de goedkopere Model Y tot 20% minder kosten om te produceren dan het huidige basismodel, al betekent dat niet automatisch dat hij ook 20% minder zal kosten voor de klant. We mogen niet vergeten dat Trump, ondanks zijn uitspraken, nog altijd geen einde heeft gemaakt aan de belastingvoordelen voor elektrische auto’s. Op een catalogusprijs van 49.000 dollar voor een Model Y Long Range met vierwielaandrijving, krijgen Amerikaanse klanten dus nog altijd een belastingvoordeel van 7.500 dollar. Musk blijft voorlopig dus gespaard. Logischerwijs zou de lowcostversie van de Model Y nog betaalbaarder moeten zijn, wat de verkoop een boost kan geven, althans tijdelijk. Over een mogelijke komst naar Europa is voorlopig niets bekend.
Zelfs als deze strategie tijdelijk werkt, blijft het een pleister op een houten been. Tesla heeft nood aan een grondige heropleving, en dat kan alleen met een vernieuwd aanbod. Zeker nu het merk mogelijk ook te maken krijgt met invoerheffingen van het Witte Huis (als daar niets aan verandert), wat de terugkeer naar een competitieve marktpositie niet bepaald gemakkelijker maakt. De Chinese merken brengen verbluffende nieuwe modellen op de markt in een paar maanden tijd, terwijl Tesla duidelijk last heeft van veroudering. En een (zogezegd) zelfrijdende Cybercab is niet het antwoord waar automobilisten op wachten. Net als Trump houdt Musk van speculeren en provoceren. Maar op den duur werkt dat vermoeiend. Ook voor investeerders. Zelfs voor zij die er van het eerste uur bij waren.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be