Herstructurering, marges in vrije val: is BMW niet langer de modelleerling?

BMW bleef lang gespaard van de crisis die zijn Duitse rivalen treft, maar heeft nu een winstwaarschuwing gelanceerd die de hele Europese autosector door elkaar schudt. De oorzaak? Een instorting van de verkoop in China en een gigantische factuur om zijn elektrische toekomst te financieren. Heeft het merk met de propeller zijn grenzen bereikt?

Gepubliceerd op 18 juni 2026
Leestijd : 4 min

Deel

Herstructurering, marges in vrije val: is BMW niet langer de modelleerling?

Er zat de voorbije jaren iets ironisch in de reputatie van BMW. Terwijl Volkswagen met de grove borstel door zijn personeelsbestand ging en Mercedes de ene winstwaarschuwing na de andere uitstuurde, leek de groep uit München onaantastbaar, bijna zorgeloos zelfs. Maar dat beeld is op één avond volledig aan diggelen geslagen.

P90617881_highRes_bmw-group-plant-debr

Op dinsdag 16 juni heeft BMW zijn prognose voor de operationele marge in 2026 drastisch verlaagd: de groep mikt nu nog op 1% tot 3%, terwijl enkele weken geleden nog 4% tot 6% werd verwacht. Amper twee maanden geleden verdedigde de constructeur nog een traject richting 8% à 10%. Volgens analisten van Deutsche Bank bedraagt de impact meer dan 3 miljard euro op het operationele resultaat. Dit is geen bijsturing meer, maar een echte reset.

De gevolgen van de aankondiging lieten niet op zich wachten: op de beurs verloor het aandeel bij de opening de volgende dag meer dan 11%, om daarna te stabiliseren rond -6%. Het probleem is echter dat die daling de hele Europese sector meesleurde: Mercedes, Volkswagen, Stellantis en Volvo doken allemaal in het rood. In totaal verloor de sector 2%.

Advertentie – lees hieronder verder

Wat Peking heeft stukgemaakt

Het probleem van BMW is bekend en treft ook de andere westerse constructeurs: China. Nieuw is de omvang en de snelheid van de achteruitgang. Financieel directeur Walter Mertl gaf dat toe tijdens een gesprek met investeerders. In maart ging BMW nog uit van stabiele verkopen van ongeveer 50.000 voertuigen per maand op de Chinese markt. De realiteit bleek helemaal anders. In het eerste kwartaal daalden de volumes al met 10% op jaarbasis, waarna de terugval in april en mei nog versnelde. Over de eerste vijf maanden van het jaar zakte de verkoop van BMW in China met 18% tegenover dezelfde periode in 2025. Echt verrassend is dat niet, want de Chinese markt vormt zelfs voor lokale constructeurs een probleem. Ook zij raken hun productie steeds moeilijker kwijt. De markt is simpelweg verzadigd.

Volgens analisten is die verschuiving ondertussen structureel geworden en is China eerder een bron van concurrentie dan van winst. Twintig jaar lang konden Duitse constructeurs rekenen op Chinese klanten om premiumberlines en SUV’s uit Europa tegen comfortabele marges af te nemen. Maar die motor draait niet meer.

P90617940_highRes_bmw-group-plant-debr

Er is nog een ander probleem: BYD, Geely en hun sectorgenoten leggen een tempo op dat Europese constructeurs niet meer kunnen volgen. Tegen de tijd dat een Europese constructeur een nieuw model lanceert, hebben Chinese concurrenten vaak al twee nieuwe wagens voorgesteld, merkte een analist van AlphaValue op in een gesprek met L’Echo. De prijzenoorlog die op de Chinese markt woedt, verspreidt zich nu ook naar andere markten in Azië-Pacific. En die zou ook België kunnen bereiken, zoals we onlangs schreven. 

Daar komt nog een factor bij die BMW op deze schaal niet had voorzien: het conflict in het Midden-Oosten. Volgens de groep zelf weegt de impact op de energieprijzen en het consumentenvertrouwen in verschillende markten “aanzienlijk” zwaarder door dan verwacht.

P90608993_highRes_production-of-gen6-h

Neue Klasse, oud probleem?

BMW verkeert niet in moeilijkheden omdat het de elektrische transitie te laat heeft ingezet, integendeel. De groep investeerde 10 miljard euro in zijn nieuwe volledig elektrische Neue Klasse-platform en het eerste model op die architectuur, de iX3, kende sinds zijn lancering in het voorjaar van 2026 een stormloop aan bestellingen. De orderboeken lopen vol en dealers krijgen opnieuw telefoontjes van klanten zoals ze die al lang niet meer kregen, aldus de marketingdirectie van het merk.

Het probleem zit waarschijnlijk in de timing. Die enorme investering in de nieuwe elektrische Neue Klasse weegt vandaag op de cijfers, terwijl de opbrengsten pas vanaf 2027 de volledige modellijn zullen ondersteunen, wanneer een veertigtal modellen op de nieuwe architectuur gebaseerd zal zijn. Intussen doet zich een onverwacht neveneffect voor: oudere elektrische BMW-modellen verliezen aantrekkingskracht omdat klanten liever wachten op de Neue Klasse. Het oude gamma verkoopt minder goed, terwijl het nieuwe nog niet op volle snelheid draait. Zo komt de groep in een ongemakkelijke tussenfase terecht. BMW heeft officieel aangekondigd dat het zijn kostenbesparingen zal opvoeren, zonder voorlopig te verduidelijken of dat ook gevolgen zal hebben voor het personeel.

P90629350_highRes_camouflaged-pre-seri

Ander beeld op onze wegen

In België oogt het plaatje anders. BMW blijft voor het vijfde jaar op rij het populairste merk van het land, met de X1 als bestverkochte model over alle aandrijvingen heen, volgens FEBIAC. Een positie waar zijn premiumrivalen alleen maar jaloers op kunnen zijn: Mercedes verloor 3,5%, Audi bijna 14% en Porsche bijna 24%.

Maar zelfs hier ontstaan er barsten. De Belgische verkoop van BMW daalde vorig jaar toch met 11,3%, waardoor het merk opnieuw onder de symbolische grens van 50.000 wagens zakte. Het premiumsegment staat overal onder druk en de vraag die Belgische dealers zich vandaag stellen, is dezelfde als die van investeerders: gaat het om een tijdelijke terugval of is dit het signaal van een diepgaandere herschikking van de luxemarkt? Niemand kent vandaag het antwoord...

Duizenden Belgische bestuurders volgen Gocar om op de hoogte te blijven en om de beste wagendeals te ontdekken. U toch ook? Blijf op de hoogte:

  1. Bezoek gocar.be regelmatig
  2. Volg Gocar op Google Nieuws
  3. Abonneer op de Gocar-nieuwsbrief

Door David Leclercq Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Bent u op zoek naar een nieuwe of tweedehands BMW voertuig?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.
BMW 5 Reeks
tweedehands 520 dA xDrive Sedan / M Sport / 360 CAM / MEM SEAT / TREKHAAK / LEDER / VERW ZETEL / CARPLAY / NAVI / ++
146.345 km 23.990 €
Van Den Dooren BV - 9500 Geraardsbergen Bekijk
BMW 1 Reeks
tweedehands 120 i M Sport / 5 DEURS / CAM / NAVI / PDC / AIRCO
62.651 km 16.990 €
Van Den Dooren BV - 9500 Geraardsbergen Bekijk
BMW 1 Reeks
tweedehands 120 120i M Sport Automaat | Leder | 5976 km
5.976 km 32.990 €
DELVA DRIVE BV - 8980 Geluveld Bekijk
BMW X3
tweedehands xDrive30e*PHEV*M-SPORT*HUD*SHADOW*
42.821 km 42.900 €
Falcomotive - 3800 Sint-Truiden Bekijk

Gocar, jouw all-in-one autoplatform

Een marketplace om te kopen of verkopen, een nieuwssite om op de hoogte te blijven en een gids om eenvoudig betrouwbare professionele garages bij jou in de buurt te vinden.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.