BYD is niet alleen de bestverkopende fabrikant van elektrische auto’s ter wereld, het is ook de enige in de auto-industrie die zijn eigen batterijen maakt. Daardoor houdt het eigenlijk alle touwtjes van ontwikkeling en productie van een elektrische auto in eigen beheer. Een strategisch voordeel met soms vreemde gevolgen. Zo koopt zelfs aartsrivaal Tesla een deel van zijn batterijen bij BYD voor zijn Chinese Model Y.
Batterijen spelen ook een belangrijke rol in de doorverkoop. Momenteel zijn ze een wurgende knoop in de maag van de tweedehandsmarkt. Er leeft nog te weinig vertrouwen in de batterijtechnologie, en omdat een defect exemplaar vervangen een bijzonder dure grap is (reken op algauw 10.000 tot 20.000 euro) zijn occasiekopers dubbel zo voorzichtig, met kelderende prijzen tot gevolg.
Wat is eigenlijk verplicht?
Automerken proberen deze restwaardes te stutten met garanties en hopen zo ook het vertrouwen van de consument te winnen. De norm voor de batterij ligt momenteel op 160.000 kilometer of acht jaar (welke van de twee zich het eerste voordoet) met de belofte dat de batterij na die periode nog minstens 70 procent capaciteit overhoudt. Dit is geen wettelijke verplichting. In Europa ligt deze nog altijd op twee jaar, dus de extra garantie is een commerciële gunst.
Advertentie – lees hieronder verder
Tot op heden etaleerde Tesla het grootste vertrouwen. Het biedt voor zijn Model X en Model S tot 240.000 kilometer garantie (voor de populaire Model 3 en Model Y ligt dat op 160.000 kilometer, al krijgen de Long Range-versies 32.000 kilometer extra). Maar BYD verhoogt het opbod en drijft de limiet op van 200.000 naar 250.000 kilometer. Een duidelijke vertrouwensverklaring. Het is aanzienlijk meer dan wat Europese merken als Volkswagen, BMW of Mercedes aanbieden of de Koreaanse spelers zoals Hyundai of Kia.
Met dank aan LFP
Toch moeten we dat in de juiste context zetten. Het klopt dat BYD over een technologisch voordeel beschikt, want de modellen voor Europa vertrouwen allemaal op de Blade Battery die een LFP-chemie (lithium-ijzer-fosfaat) gebruikt. Deze is stabieler en duurzamer dan NMC (nikkel-manganees-kobalt). Aan de andere kant rijst de vraag hoe concreet dit is voor de Belgische consument. De praktische impact blijft eigenlijk zeer beperkt. BYD past immers de leeftijd van acht jaar niet aan. Een gemiddelde automobilist in België tuft tussen 13.000 en 15.000 kilometer per jaar bij elkaar. Na acht jaar komt dat neer op ongeveer 110.000 à 120.000 kilometer, ofwel ruim onder zelfs de klassieke garantielimiet van 160.000 kilometer. Eigenlijk neemt BYD niet zoveel risico (en we moeten ons geen illusies maken: onder de lat zijn deze garantieclaims verzekerd).
Met andere woorden: ook in België zal de batterijgarantie in de meeste gevallen vervallen door leeftijd, niet door kilometrage. Voor particuliere kopers is de hogere limiet dus vooral een vorm van extra zekerheid op papier. Het aanlokkelijke is wel dat ze deze mogen doorgeven aan een tweede eigenaar, want de garantie is overdraagbaar. Voor professionele gebruikers ligt het anders: taxi’s, koeriersdiensten en bedrijfswagens gebruiken hun auto’s intensief. In ons land, waar leasing- en salariswagens dominant zijn, kan zo’n hogere kilometergrens wél een rol spelen in de totale kostenberekening of TCO.
Tot tien jaar
Ten slotte oefent het ook druk uit op de concurrentie. Dat zagen we eerder al bij de Aziatische merken die bij de verbrandingsmotoren een garantiewedloop begonnen. Toyota bood eerst vijf jaar, Kia volgde met zeven, waarop de eerste – onder de voorwaarde van disciplinair onderhoud in het dealernetwerk – al tot tien jaar durft te gaan. Voor elektrische auto’s kan een gelijkaardige wedloop om de hoek loeren, want op de automarkt is perceptie net zo belangrijk als de realiteit.
De westerse merken hebben zich echter nooit in de gordijnen laten jagen door de ijzersterke garantiepolitiek uit het oosten, maar voor het elektrische verhaal liggen de kaarten anders. Nooit eerder hebben de mangelende restwaardes zoveel kopzorgen gebaard en nooit eerder is het veroveren van marktaandeel zo moeilijk geweest nu potentiële klanten zo hard twijfelen. Ongetwijfeld volgen ze ook in Wolfsburg, München en Parijs de hogere garantievoorwaarden met argusogen.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be