GOCA Vlaanderen, de federatie die de vier erkende keuringsorganisaties in Vlaanderen overkoepelt, heeft zijn allereerste betrouwbaarheidsbarometer voor auto’s gepubliceerd. Het initiatief is geïnspireerd op het beroemde ‘TÜV-Report’, het jaarlijkse rapport dat Duitsland al een halve eeuw opstelt op basis van zijn eigen keuringen.
De Vlaamse versie verwerkt de resultaten van 2.072.410 personenwagens die tussen juli 2025 en juni 2026 in de 43 keuringscentra in het noorden van het land gekeurd werden. Elke auto telt maar één keer mee en alleen modellen met minstens 500 keuringen binnen een leeftijdscategorie worden opgenomen. De methode sluit bovendien aan bij de Europese richtlijn 2014/45/EU.
Advertentie – lees hieronder verder
Deze gegevens waren ongetwijfeld enkele maanden eerder al nuttig geweest, toen Vlaanderen de technische keuring voor tweedehandswagens hervormde. Los van een groen of rood keuringsbewijs vertelt deze barometer veel over de werkelijke gebreken van auto’s en dus ook over de risico’s voor de verkeersveiligheid. Helaas werden die gegevens toen nog niet gebruikt. Voor kopers van tweedehandswagens zijn de resultaten dan weer een goudmijn. Bovendien gelden de vastgestelde gebreken evengoed voor Brussel en Wallonië: auto’s komen uit dezelfde fabrieken en verouderen op dezelfde manier, aan welke kant van de taalgrens ze ook rijden. Alleen hoe nauwgezet ze onderhouden worden, kan van eigenaar tot eigenaar verschillen.
Een op de zes auto’s
We beginnen met het algemene beeld. Van alle gekeurde auto’s vertoonde 17,4% gebreken waardoor ze niet meer mochten rijden of binnen vijftien dagen of drie maanden opnieuw gekeurd moesten worden. Het gaat om 360.981 voertuigen, of ongeveer een op de zes. Voor 1,4% van de auto’s (een op de zeventig) volgde zelfs een onmiddellijk rijverbod.
Vier soorten gebreken zijn verantwoordelijk voor afkeuringen, over alle leeftijdscategorieën heen: koplampen staan bovenaan (5,3%, of 108.879 voertuigen), gevolgd door uitlaatemissies (2,8%), wielen en banden (2,7%) en de ophanging (2,3%). Maar niet alle problemen komen even vaak voor of duiken op dezelfde leeftijd op. Koplampen leiden al bij de eerste keuring tot problemen: bij 4,1% van de vier- tot vijfjarige auto’s. Ze blijven bovendien in elke leeftijdscategorie de meest voorkomende oorzaak van gebreken.
De problemen met de uitstoot nemen daarentegen sterk toe met de leeftijd: van 0,4% bij auto’s van vier tot vijf jaar tot 5,1% bij auto’s van veertien tot vijftien jaar. Dat is bijna dertien keer zoveel. De Euro 6-norm, waaraan het grootste deel van het huidige wagenpark voldoet, verplicht constructeurs slechts om de naleving van de uitstootnormen te garanderen gedurende 100.000 km of vijf jaar. Daarna is niets meer gegarandeerd. De Euro 7-norm verdubbelt die verplichting tot 200.000 km en tien jaar, maar de gevolgen daarvan zullen pas over enkele jaren zichtbaar worden bij de technische keuring.
Advertentie – lees hieronder verder
De ophanging volgt dezelfde trend, met een stijging van 0,5% naar 3,3%. Het gaat om onderdelen die slijten en waarvan de vervanging veel geld kost. Zoals je kunt verwachten, begint de rekening na tien jaar dan ook flink op te lopen.
Twee Zweedse modellen op kop
GOCA Vlaanderen publiceert zelf geen ranglijst. De federatie stelt per model en per leeftijdscategorie de percentages gebreken beschikbaar en laat iedereen daar zijn eigen conclusies uit trekken. Wij hebben de cijfers gerangschikt om de twintig modellen te vinden die het best door de technische keuring komen en de modellen die het slechtst scoren.
Bij auto’s van vier tot vijf jaar, waarvoor het gemiddelde percentage gebreken 10% bedraagt, staat de Volvo XC60 bovenaan met slechts 4,3%. Dat is minder dan de helft van het gemiddelde in zijn categorie. De XC40 bevestigt die uitstekende score met 4,6%, gevolgd door de Volkswagen T-Roc en Toyota Yaris Cross, allebei met 5,3%. Opvallend detail: ook verschillende elektrische modellen staan in de kopgroep, zoals de BMW iX3 en Mercedes EQC met 5,9% en de BMW iX met 6,2%.
Helemaal onderaan dezelfde ranglijst staan de Tesla Model 3 en Model Y, allebei met 21% gebreken. Dat is meer dan het dubbele van het gemiddelde. De verdeling van de problemen is veelzeggend: alleen al de koplampen zijn goed voor 12,8% bij de Model 3 en 14,5% bij de Model Y, tegenover gemiddeld 4,1% in deze leeftijdscategorie. Wielen en banden halen respectievelijk 4,7% en 4,1%, opnieuw ongeveer het dubbele van het gemiddelde. Tesla lijkt dus een specifiek probleem te hebben met de afstelling van de koplampen en de slijtage van de banden. Dat laatste hangt wellicht samen met het hoge gewicht en het onmiddellijk beschikbare koppel van zijn modellen.
Top 20 – Auto’s van 4 tot 5 jaar (gemiddelde van de categorie: 10%)
Plaats | Model | Gebreken (%) | Keuringen | Gem. km |
1 | Volvo XC60 | 4,3 | 2 552 | 90 122 |
2 | Volvo XC40 | 4,6 | 5 965 | 73 064 |
3 | Volkswagen T-Roc | 5,3 | 2 507 | 57 783 |
4 | Toyota Yaris Cross | 5,3 | 1 046 | 43 271 |
5 | Opel Crossland | 5,4 | 1 387 | 44 123 |
6 | Audi Q2 | 5,6 | 1 008 | 65 177 |
7 | Mini Countryman | 5,6 | 880 | 62 849 |
8 | Volkswagen T-Cross | 5,9 | 1 964 | 51 423 |
9 | BMW iX3 | 5,9 | 1 673 | 78 933 |
10 | Kia Niro | 5,9 | 794 | 69 112 |
11 | Mercedes EQC | 5,9 | 555 | 72 836 |
12 | Mini One | 6,0 | 854 | 61 696 |
13 | Mazda 2 | 6,0 | 537 | 44 736 |
14 | BMW iX | 6,2 | 500 | 75 420 |
15 | Nissan Juke | 6,3 | 730 | 49 094 |
16 | Ford EcoSport | 6,4 | 549 | 45 141 |
17 | Ford Kuga | 6,6 | 1 778 | 71 129 |
18 | Audi e-tron | 6,7 | 1 126 | 74 875 |
19 | BMW 4 Reeks | 6,7 | 690 | 64 492 |
20 | Hyundai ix35 | 6,9 | 2 446 | 67 571 |
Bron: GOCA Vlaanderen, GOCA Barometer 2026.
De grens van negen jaar
We kunnen ook kijken naar wat er gebeurt wanneer auto’s ouder worden. Tot negen jaar blijft de curve van de gebreken verrassend vlak: 10,1% bij auto’s van zes tot zeven jaar en 11,5% bij die van acht tot negen jaar. Pas na tien jaar gaat het sneller: 14% bij auto’s van tien tot elf jaar en 23% in de categorie van veertien tot vijftien jaar. Bij auto’s ouder dan zeventien jaar vertoont een op de drie een gebrek.
Bij auto’s van acht tot negen jaar tekent zich een vrij duidelijke rangorde tussen de merken af. Japanse constructeurs domineren de lijst, vlak achter de Volkswagen Golf Sportsvan: Toyota (RAV4 met 4,7%, Aygo met 6,5%, C-HR met 6,7%), Honda (HR-V met 4,8%, Jazz met 4,9%), Mazda (2, MX-5, CX-5) en Suzuki (SX4) bezetten negen van de twintig beste plaatsen. De Lexus NX300H nestelt zich daartussen met 5,1%, ondanks een gemiddelde kilometerstand van 122.230 km. Dacia duikt daarentegen systematisch onderaan de lijst op: de Sandero stijgt van 14,8% op vier tot vijf jaar naar 17,7% op acht tot negen jaar en bereikt 29,9% op veertien tot vijftien jaar. De Logan volgt dezelfde trend en komt op latere leeftijd uit op 30,2%. Je betaalt dan wel minder bij de aankoop, maar robuustheid lijkt dus een prijs te hebben.
Top 20 – Auto’s van 8 tot 9 jaar (gemiddelde van de categorie: 11,5%)
Plaats | Model | Gebreken (%) | Keuringen | Gem. km |
1 | Volkswagen Golf Sportsvan | 4,7 | 2 683 | 90 701 |
2 | Toyota RAV4 | 4,7 | 1 878 | 120 607 |
3 | Honda HR-V | 4,8 | 996 | 94 563 |
4 | Honda Jazz | 4,9 | 709 | 72 982 |
5 | Opel Karl | 5,0 | 1 165 | 65 614 |
6 | Lexus NX300H | 5,1 | 505 | 122 230 |
7 | Audi Q2 | 5,2 | 2 076 | 95 208 |
8 | Volkswagen T-Roc | 5,2 | 896 | 90 489 |
9 | Mazda 2 | 5,5 | 1 580 | 83 508 |
10 | Kia Niro | 5,5 | 729 | 106 266 |
11 | Mini Cooper | 5,9 | 1 644 | 86 675 |
12 | Mazda MX-5 | 6,0 | 810 | 64 342 |
13 | Audi Q3 | 6,2 | 2 082 | 105 156 |
14 | Opel Insignia Grand Sport | 6,4 | 535 | 111 019 |
15 | Mazda CX-5 | 6,5 | 1 921 | 112 532 |
16 | Toyota Aygo | 6,5 | 1 082 | 65 373 |
17 | Suzuki SX4 | 6,6 | 874 | 94 234 |
18 | Toyota C-HR | 6,7 | 2 123 | 98 074 |
19 | Mini Countryman | 6,8 | 872 | 101 815 |
20 | Peugeot 108 | 6,9 | 1 091 | 60 335 |
Bron: GOCA Vlaanderen, GOCA Barometer 2026.
En de motoren?
De gegevens van GOCA geven ook een beeld van hoe goed verschillende aandrijflijnen de tand des tijds doorstaan. Bij auto’s van vier tot vijf jaar hebben benzinehybrides het laagste percentage gebreken, met 8,9%. Daarna volgen benzinewagens (9,2%), elektrische auto’s (10,8%) en diesels, die met 12,4% achteraan eindigen. Voor elektrische auto’s zijn er momenteel onvoldoende langetermijngegevens. Het wagenpark is nog te jong om de veroudering goed te volgen: bij auto’s van veertien tot vijftien jaar telt de steekproef nog maar negen voertuigen. De volgende editie van de barometer zou daar meer duidelijkheid over moeten geven.
Toch mogen we een belangrijk gegeven niet vergeten dat deze rangschikking buiten beschouwing laat: diesels leggen aanzienlijk meer kilometers af dan andere auto’s. Een diesel van vier tot vijf jaar heeft gemiddeld 91.600 km op de teller, tegenover 57.500 km voor een benzinewagen. Opvallend is bovendien dat benzinewagens boven 100.000 km meer gebreken vertonen dan diesels: 16,3% tegenover 14,3% in de categorie van 100.000 tot 125.000 km. Diesels houden het langer vol. Daar zijn ze tenslotte ook voor ontworpen.
Die trend zet zich op langere termijn voort. Bij auto’s van veertien tot vijftien jaar blijven benzinehybrides aan kop met 14,7% gebreken, terwijl benzinewagens stijgen tot 20,1% en diesels tot 26,4%. Hybrides verouderen dus beter dan alle andere aandrijflijnen, maar bij diesels wegen de uitstootproblemen zwaar door: die nemen fors toe met de leeftijd. Dat pleit diesel niet op alle vlakken vrij, maar nuanceert wel een al te snel oordeel.
Een barometer om te blijven volgen
De GOCA-barometer is pas aan zijn eerste editie toe, maar de federatie kondigt nu al een tweede aan, over de periode van juli 2026 tot juni 2027. Dan kunnen we de resultaten van jaar tot jaar vergelijken en beginnen trends te ontdekken, onder meer in de veroudering van elektrische auto’s. Daarvoor blijft de steekproef voorlopig beperkt tot 34.344 keuringen. Wordt vervolgd…
Duizenden Belgische bestuurders volgen Gocar om op de hoogte te blijven en om de beste wagendeals te ontdekken. U toch ook? Blijf op de hoogte: