Toyota heeft de knoop doorgehakt: Gazoo Racing wordt een volwaardig, onafhankelijk merk. De prestatiegerichte divisie, al sterk aanwezig in de racerij en op de weg met de GR-modellen, zet daarmee een volgende stap. Net als Lexus en het recentere merk Century, dat het opneemt tegen Rolls-Royce, krijgt Gazoo Racing binnen de hertekende groepsstructuur een eigen plaats en een duidelijke identiteit, los van Toyota.
Deze verandering heeft een duidelijk doel. Ze moet voor een duidelijker onderscheid zorgen tussen de reguliere Toyota-modellen en de sportieve varianten. De naam Gazoo Racing wordt al sinds 2007 gebruikt, maar met deze stap onderstreept Toyota zijn ambitie om er een volwaardig merk van te maken, en niet langer slechts een afdeling of een badge op extra krachtige versies. Een strategie die doet denken aan wat Mercedes eerder realiseerde met AMG en de GT.
Producten waar men voluit achter staat
De tekenen van deze ommezwaai waren al langer zichtbaar. De recent onthulde GR GT — de toekomstige V8-supercar van de groep — werd gepresenteerd zonder enig Toyota-logo, noch op het koetswerk, noch in het interieur. Nog veelzeggender is dat het model niet via het Toyota-dealernetwerk zal worden verkocht, maar via geselecteerde Lexus-verkooppunten. Een keuze die de premium- en exclusieve positionering van het nieuwe merk Gazoo Racing ondubbelzinnig onderstreept.
Advertentie – lees hieronder verder
Die logica zou zich ook kunnen doortrekken naar andere toekomstige modellen. Als de terugkeer van de MR2 wordt bevestigd, ligt het voor de hand dat ook die onder de vlag van Gazoo Racing zal verschijnen. Hetzelfde geldt voor de volgende generatie Supra — dit keer aangekondigd zonder samenwerking met BMW — die een natuurlijke plaats zou krijgen binnen het nieuwe GR-universum. De 86 zou daarbij kunnen fungeren als instapmodel, met prestaties die toegankelijker blijven.
Competitie en klantmodellen
Ondanks deze opwaardering blijft Gazoo Racing trouw aan zijn fundamenten. Het merk blijft sterk inzetten op competitie, met een prominente rol in het wereldkampioenschap rally (WRC). Daarnaast wil het zijn aanbod van klantgerichte racewagens verder uitbouwen. Toyota spreekt expliciet over seriemodellen die van meet af aan voor het circuit zijn ontwikkeld, met pure prestaties als hoofddoel. Net die missie maakt Gazoo Racing onderscheidend, in een markt waarin dit soort compromisloze voorstellen steeds zeldzamer wordt.
Bovenaan het gamma komt de onlangs gepresenteerde GR GT te staan, aangekondigd voor 2027. Het model rust op een volledig nieuw chassis en krijgt een nieuwe 4,0-liter V8-biturbomotor die specifiek voor deze auto werd ontwikkeld. Daarnaast staat ook een versie met een 2,0-liter-viercilinder-turbomotor op de planning, bekend onder de code G20E, goed voor naar verwachting bijna 400 pk. Die bijzonder veelzijdige motor kan bovendien in middenmotorconfiguratie worden geplaatst, wat de speculaties rond een nieuwe MR2 voedt. Signalen zijn er genoeg, niet in het minst met het GR Yaris M-concept met centrale motor. Tegelijk duiken ook aanwijzingen op die wijzen in de richting van een mogelijke wedergeboorte van de Celica.
Elektrisch rijden wint terrein
Gazoo Racing kijkt verder dan alleen verbrandingsmotoren. Het FT-Se-concept, met twee elektromotoren en vierwielaandrijving, geeft een voorproefje van een volledig elektrische sportwagen die na 2026 wordt verwacht. Daarnaast werkt het merk aan andere elektrische projecten, waaronder een spirituele opvolger van de LFA, maar dit keer zonder verbrandingsmotor.
Niet alle geruchten zullen werkelijkheid worden, maar nu GR duidelijk op eigen benen staat, is de kans groter dat zijn ambities ook effectief worden waargemaakt.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be