EDITO – Maakt de verbrandingsmotor zijn grote terugkeer?

Elke maandag deelt een redacteur van Gocar.be een eigenzinnige kijk op mobiliteit. Vandaag: de terugkeer van de verbrandingsmotor. Terwijl het Autosalon van Brussel volop aan de gang is, dringt zich een vraag op: is de verbrandingsmotor bezig aan een comeback? Op het terrein merken dealers in elk geval een duidelijke hernieuwde interesse bij kopers…

Gepubliceerd op 12 januari 2026
Leestijd : 3 min

Deel

EDITO – Maakt de verbrandingsmotor zijn grote terugkeer?

Terwijl het Autosalon volop bezoekers lokt, verdient de positieve communicatie rond elektrificatie een realitycheck. De praktijk op het terrein vertelt een ander verhaal dan wat we doorgaans te horen krijgen. Zo merkt Philippe Steveny (directeur van de dealergroep Steveny) in een interview met BelRTL op dat klanten weer kiezen voor verbrandingsmotoren omdat die toegankelijker, vertrouwder en beter afgestemd lijken op hun huidige noden. Maar waarom precies? Zoals altijd zijn daar meerdere redenen voor. De hernieuwde interesse valt eerst en vooral economisch te verklaren: elektrische auto’s zijn nog altijd duurder dan hun tegenhangers op brandstof. In een tijd waarin het koopkrachtverlies voelbaar is, wordt de prijs opnieuw het belangrijkste criterium voor veel kopers.

P90592703_highRes_production-processes

Een markt die standhoudt

Jarenlang leek het duidelijk: elektrisch rijden zou dé toekomst worden van de auto-industrie. Maar vandaag stuurt de markt andere signalen uit. In België blijft in 2025 nog altijd 65% van de nieuw ingeschreven auto’s uitgerust met een verbrandingsmotor of hybride aandrijving, tegenover 35% volledig elektrische modellen. Die laatste categorie wordt bovendien grotendeels gedragen door fiscaal voordelige bedrijfswagens.

Bij particulieren verloopt de omschakeling een stuk trager. Bij gelijkaardige modellen blijft de aankoopprijs van elektrische auto’s hoger, zonder altijd een duidelijk antwoord te bieden op vlak van realistisch rijbereik, laadinfrastructuur en restwaarde. Daardoor behoudt de verbrandingsmotor zijn rationele voordelen.

Advertentie – lees hieronder verder

maxresdefault

Europa tempert

Nog een factor die de situatie beïnvloedt: de Europese regelgeving is aan het versoepelen en dat beïnvloedt het vertrouwen van consumenten. Door de strikte en volledige ban op nieuwe wagens met verbrandingsmotoren vanaf 2035 deels terug te draaien, geeft de Europese Unie een geruststellend signaal aan de markt. Het doel blijft klimaatneutraliteit, maar de manier waarop verandert. Dat biedt ruimte voor hybrides en brandstofauto’s met verbeterde technologie. Het gevolg? De perceptie verandert. De verbrandingsmotor wordt niet langer gezien als een technologie die op uitsterven staat, maar als een valabele keuze in een verlengde transitieperiode. En dat speelt uiteraard een grote psychologische rol bij de aankoopbeslissing van een auto.

Niet alleen Europa

Een vaak onderschatte realiteit: het is niet Europa dat wereldwijd het tempo bepaalt. Veel markten zijn structureel nog lang niet klaar voor een snelle elektrificatie. Voor autobouwers die wereldwijd actief zijn, zou het schrappen van de verbrandingsmotor dan ook economisch en industrieel onzinnig zijn. 

In deze context lijkt de verbrandingsmotor zeker nog mooie jaren voor zich te hebben, zonder stil te staan. Het is belangrijk om de technologieën van verbrandingsmotoren te blijven verbeteren, zeker omdat ze wereldwijd nog altijd gevraagd worden. Al zullen de industriële modellen anders zijn, met meer nadruk op samenwerking. Denk maar aan de recente joint venture tussen Renault en Geely voor verbrandingsmotoren (HORSE Powertrain): een duidelijk bewijs dat innovatie in verbrandingsmotoren zeker niet stilgevallen is. Ook op de technologiebeurs CES in Las Vegas was dat zichtbaar, waar het Chinese GWM verraste met de onthulling van een 4.0 V8-benzinemotor, speciaal ontworpen voor plug-inhybrides.

v8-gwm - copie

Het Autosalon fungeert als ultieme test: zal het echt een comeback van de verbrandingsmotor tonen? Laten we ook niet vergeten wat een recente studie van AG Insurance aantoonde: hoewel Belgen nog altijd begaan zijn met het milieu, speelt dat criterium bij de aankoop van een auto vandaag veel minder mee dan vijf jaar geleden. Financiële overwegingen voeren de boventoon: 62% van de ondervraagden vindt elektrische auto’s nog altijd te duur. Afspraak over enkele weken om te zien of de koers effectief verandert.

Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be

Door David Leclercq Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Vous cherchez un véhicule neuf ou d'occasion ?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.