Jaguar Type 01: radicale stijlbreuk is een riskante gok

Jaguar laat eindelijk zijn nieuwe model zien. De Type 01 breekt radicaal met het verleden en moet het Britse merk, dat de voorbije jaren in zwaar weer verkeerde, weer op de kaart zetten. De gok is gewaagd …

Gepubliceerd op 7 oktober 2026
Leestijd : 3 min

Deel

Jaguar Type 01: radicale stijlbreuk is een riskante gok

Goed om te onthouden

  • Jaguar onthult de elektrische berline-coupé Type 01, die radicaal breekt met de traditionele stijl van het merk om een nieuw publiek aan te spreken.
  • Het nieuwe platform krijgt drie elektromotoren met samen 1.030 pk, gevoed door een 850V-batterij van 118 kWh die een rijbereik van meer dan 600 kilometer belooft.
  • De eerste Europese leveringen zijn gepland voor mei 2027. De vanafprijs zou ongeveer 165.000 euro bedragen.

Nadat Jaguar deze zomer al het interieur onthulde, krijgen we nu eindelijk ook het koetswerk van zijn nieuwe model te zien: de elektrische Type 01. De constructeur kiest bewust voor provocatie, met een uitgesproken design dat de tongen moet losmaken en het merk nieuw leven moet inblazen. Daarbij mikt Jaguar vooral op een nieuwe, minder traditionele klantenkring.

Een gewaagde gok, net als die van Ferrari met de Luce, waarvan de verkoop nochtans goed gestart is. Maar Jaguar moest wel íéts ondernemen. Het merk, dat in 2008 werd overgenomen door de Indiase Tata-groep, verkeerde de voorbije jaren immers in een soort kunstmatige coma. Jaguar stopte zelfs met de verkoop van nieuwe auto's in Europa, waardoor de dealers vooral moesten overleven dankzij zustermerk Land Rover. De groepsleiding omschreef die situatie als een strategische pauze.

Advertentie – lees hieronder verder

Om Jaguar opnieuw op de rails te krijgen, vindt topman Rawdon Glover dat kleine aanpassingen niet volstaan. Hij kiest resoluut voor een totale breuk met het verleden. Dat betekent een bijzonder eigenzinnige vormgeving én de volledige overstap naar elektrische aandrijving.

Side View (Nouvelle taille 1)

Monolithisch design

Terwijl verschillende constructeurs tegenwoordig teruggrijpen naar hun verleden met nostalgisch vormgegeven modellen, kiest Jaguar precies de tegenovergestelde richting. Vergeet de elegante rondingen van de E-Type of de tijdloze klasse van de eerste XJ: Jaguar maakt komaf met het verleden en presenteert een auto die op geen enkel ander model lijkt. De inspiratie komt rechtstreeks van de bijzonder controversiële Type 00-conceptcar, die eind 2024 werd voorgesteld.

De productieversie krijgt wel twee extra achterdeuren. Het koetswerk, dat voor meer dan 70% uit aluminium bestaat, is maar liefst 5,23 meter lang, 2,17 meter breed en amper 1,40 meter hoog. Dat geeft deze Jaguar het gedrongen, gespierde silhouet van een berline-coupé, die bovendien op indrukwekkende 23-duimsvelgen staat.

De Type 01 oogt eerder intimiderend dan elegant. Vooraan domineert een hoge, massieve neus zonder traditioneel radiatorrooster, dat plaatsmaakt voor actieve luchtkleppen. Smalle ledlichten versterken het futuristische karakter. Ook de achterkant is op zijn zachtst gezegd verrassend. Net als de Polestar 4 Coupé heeft deze Jaguar geen klassieke glazen achterruit. Klanten kunnen kiezen tussen glanzende koetswerkkleuren en satijnafwerkingen, die het massieve, bijna monolithische karakter van de Type 01 nog extra benadrukken. 

Advertentie – lees hieronder verder

Volledig nieuw elektrisch platform

Met een schone lei beginnen betekende ook dat Jaguar een volledig nieuw platform moest ontwikkelen. Daarbij werden meer dan 360 patenten aangevraagd. De Type 01 beschikt over drie elektromotoren, die samen maar liefst 1.030 pk en een maximumkoppel van 1.365 Nm leveren. Ze worden gevoed door een 850V-batterij met een bruikbare capaciteit van 118 kWh. Jaguar belooft een theoretisch rijbereik van 640 kilometer volgens de Amerikaanse EPA-norm. De sprint van 0 naar 100 km/u zou slechts 3,2 seconden duren.

Ext_Fr_3_4_Silver (Nouvelle taille 1)

Straks ook een elektrische SUV

In Europa staan de eerste leveringen van de Type 01 gepland voor mei 2027. De vanafprijs zou rond 165.000 euro liggen. Daarmee komt deze Jaguar onder meer tegenover de Mercedes-AMG GT 4-deurs Coupé te staan. Om de aanzienlijke ontwikkelingskosten terug te verdienen, wil Jaguar het nieuwe platform ook voor andere modellen gebruiken. Zo wordt er gesproken over een elektrische SUV, waarvan de ontwikkeling al behoorlijk ver gevorderd zou zijn.

Ook dat model zou radicaal breken met de traditionele designregels van Jaguar …

Duizenden Belgische bestuurders volgen Gocar om op de hoogte te blijven en om de beste wagendeals te ontdekken. U toch ook? Blijf op de hoogte:

  1. Bezoek gocar.be regelmatig
  2. Volg Gocar op Google Nieuws
  3. Abonneer op de Gocar-nieuwsbrief

Door Olivier Maloteaux Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Bent u op zoek naar een nieuwe of tweedehands Jaguar voertuig?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.
Jaguar XK
tweedehands XK8 Cabriolet | 1998
99.211 km 29.950 €
E&R Classics - 5145 NA Waalwijk Bekijk
Jaguar E-Pace
tweedehands E-Pace 1.5 T MHEV P160 S, Panoramisch Dak, CarPlay, Xenon + 12m Garantie
67.000 km 22.999 €
Autohandel Reinaert - 9250 Waasmunster Bekijk
Jaguar F-Type
tweedehands F-Type Cabriolet 2.0 i4 P300 R-Dynamic / MERIDIAN SOUNDSYS / CARPLAY / CAMERA /
38.851 km 54.400 €
Euro Car Center NV - 9050 Gentbrugge Bekijk
Jaguar F-Type
tweedehands F-Type Cabriolet 2.0 i4 P300 R-Dynamic / MERIDIAN SOUNDSYS / CARPLAY / CAMERA /
38.851 km 54.400 €
Euro Car Center NV - 9050 Gentbrugge Bekijk

Gocar, jouw all-in-one autoplatform

Een marketplace om te kopen of verkopen, een nieuwssite om op de hoogte te blijven en een gids om eenvoudig betrouwbare professionele garages bij jou in de buurt te vinden.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.