Waarom je deze week extra traag moet rijden in heel Europa

Wie de komende dagen met de auto op vakantie vertrekt of terugkeert, let maar beter op zijn snelheid. Nog tot en met 9 augustus vinden in heel Europa extra controles plaats tijdens de Speedweek. Dat gebeurt niet toevallig in een van de drukste reisperiodes van het jaar.

Gepubliceerd op 5 augustus 2026
Leestijd : 2 min

Deel

Waarom je deze week extra traag moet rijden in heel Europa

De overgang van juli naar augustus is traditioneel een van de drukste momenten op de Europese wegen. Miljoenen automobilisten verplaatsen zich van of naar hun vakantiebestemming. Alsof die verkeersdrukte en onbekende wegen nog niet stresserend genoeg zijn, komt er nog een factor bij: extra politiecontroles.

Het Europese politienetwerk Roadpol houdt namelijk van 3 tot en met 9 augustus een zogenaamde Speedweek. “Meer verkeer betekent ook meer risico’s. Dit initiatief draait niet alleen om controles, maar ook om preventie, bewustmaking en ervoor zorgen dat iedereen veilig op zijn bestemming aankomt én veilig weer thuis raakt”, klinkt het.

Tot 150.000 flitsboetes

In een dertigtal Europese landen, waaronder ook België, moet je goed opletten. Vooral trajecten waar veel ongevallen plaatsvinden, worden geviseerd. Afgaande op vorige edities zullen naar schatting 100.000 tot 150.000 automobilisten een snelheidsboete overhouden aan hun vakantie. Maar snelheid is niet de enige factor. Tijdens de actie gaat ook bijzondere aandacht naar de technische staat van voertuigen, de beveiliging van de lading en andere belangrijke aspecten van de verkeersveiligheid. Ongeveer 15.000 agenten zullen ruim 3 miljoen voertuigen controleren.

Advertentie – lees hieronder verder

Niet de eerste keer

Het is overigens niet de eerste Speedweek van dit jaar. Een eerdere editie vond plaats van 13 tot 19 april, gekoppeld aan een 24 uur durende Speed Marathon op 15 april, waarbij in heel Europa intensief op snelheid gecontroleerd werd.

Tijdens de huidige Speedweek staat zo’n afzonderlijke flitsmarathon niet op het programma. In plaats daarvan worden de extra snelheidscontroles over de volledige week gespreid, waardoor de pakkans gedurende meerdere dagen hoger ligt.

De Belgische politie controleerde tijdens de Speed Marathon van april 1.361.657 voertuigen. Daarbij werden 44.752 bestuurders betrapt op een snelheidsovertreding (3,28%) en werden 55 rijbewijzen onmiddellijk ingetrokken.

Volgens Roadpol werden daarmee meer voertuigen gecontroleerd dan tijdens de vorige editie, terwijl minder bestuurders op snelheidsovertredingen betrapt werden. Dat is volgens het Europese politienetwerk een positieve evolutie, die aantoont dat gerichte snelheidscontroles een preventief effect hebben.

speedweek-2

Tijdelijk effect?

Toch is niet iedereen overtuigd van het nut van zulke grootschalige controleacties op lange termijn. Onderzoekers van de Universiteit van Passau analyseerden eerder het effect van flitscampagnes in Duitsland. Hun conclusie: tijdens de controleacties daalt de snelheid en gebeuren er inderdaad minder ongevallen, maar dat effect verdwijnt grotendeels zodra de extra controles afgelopen zijn. Volgens de onderzoekers zorgen eenmalige campagnes dus niet voor een blijvende gedragsverandering. Permanente en structurele snelheidscontroles zouden op langere termijn meer bijdragen aan de verkeersveiligheid. Voor de staatskas is zo’n controleweek in elk geval geen slechte zaak.

Duizenden Belgische bestuurders volgen Gocar om op de hoogte te blijven en om de beste wagendeals te ontdekken. U toch ook? Blijf op de hoogte:

  1. Bezoek gocar.be regelmatig
  2. Volg Gocar op Google Nieuws
  3. Abonneer op de Gocar-nieuwsbrief

Door Robin Van den Bogaert Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Vous cherchez un véhicule neuf ou d'occasion ?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.