Er werden in België in april 2026 exact 37.802 nieuwe auto’s ingeschreven, amper tien minder dan in april 2025. Het resultaat blijft dus stabiel, wat een verademing is na de chaotische maanden voordien. Over de eerste vier maanden van het jaar oogt het plaatje minder positief: 151.607 inschrijvingen tegenover 158.751 in dezelfde periode van 2025, goed voor een gecumuleerde daling van 4,5%. De onderliggende trend blijft negatief, maar minder zwaar dan verwacht dankzij sterkere maanden maart en april.
Toch zou het resultaat eigenlijk beter moeten zijn dan de cijfers doen vermoeden. Een belangrijke factor speelde namelijk mee: de staking bij bpost verstoorde de levering van nummerplaten aan de dealers, vooral in Wallonië en Brussel. Volgens FEBIAC zijn de cijfers van april daardoor licht onderschat.
Stroomversnelling
Opnieuw groeide de particuliere markt. De stijging bedraagt 6,2% op maandbasis (+1.092 eenheden), terwijl de professionele markt met 5,4% daalt (-1.102 eenheden). Die ommekeer zet zich al enkele maanden door. En er is nog een duidelijke verschuiving: particulieren kiezen steeds vaker voor een elektrische auto.
Advertentie – lees hieronder verder
De statistieken van FEBIAC tonen namelijk aan dat particulieren in april 1.996 elektrische auto’s kochten, tegenover 1.618 een jaar eerder. Dat is een stijging van 23% en dat is niet min. Die groei volgt op die van maart, toen er al een toename van 19% werd geregistreerd (tot 2.182 eenheden).
Er lijkt dus ook hier een echte omslag bezig. En die versnelt. FEBIAC verwijst onder meer naar de stijgende brandstofprijzen sinds het conflict in het Midden-Oosten. Wanneer tanken duur wordt, verandert de rekensom van de gebruikskosten. Dat is ook logisch: elektrisch rijden kan goedkoper zijn, maar dan moet je wel in de juiste regio wonen.
Daarnaast merkt de sectorfederatie op dat het aanbod geëvolueerd is: verschillende constructeurs hebben elektrische modellen op de markt gebracht die veel betaalbaarder zijn dan twee jaar geleden. Daardoor is ook het klantenbestand breder geworden. Beide factoren versterken elkaar, want over de volledige markt bedraagt de elektrificatiegraad in april 37%, inclusief bedrijfswagens. Bij die laatste blijft deze aandrijving vanzelfsprekend dominant om fiscale redenen. Maar ook bij particulieren is de beweging duidelijk zichtbaar. FEBIAC publiceert helaas geen regionale opsplitsing van deze cijfers. Daardoor weten we voorlopig niet of de groei gelijkmatig verdeeld is over het hele land of sterker geconcentreerd is in bepaalde regio’s. Ons buikgevoel zegt dat Vlaanderen waarschijnlijk vooroploopt in deze transformatie, maar dat moet nog bevestigd worden.
Nissan -61 %
BMW behoudt de eerste plaats met 3.792 inschrijvingen in april. De beste prestatie van de maand komt op naam van Audi: +27,5% (3.298 eenheden) en een tweede plaats ten koste van Volkswagen (3.087, -13%). Mercedes staat vierde (2.567), Peugeot vijfde (2.552). Renault stijgt met 12,3%, Hyundai met 28,7%. Sinds januari blijft BMW marktleider (16.451 eenheden), al daalt het merk met 12% over die periode. Een teken dat die leiderspositie niet in steen gebeiteld is.
Andere merken blijven terrein verliezen. De daling is stevig bij Dacia (-32% op maandbasis, -21% gecumuleerd), Toyota (-20%) en vooral Nissan, dat in april 61% verliest en sinds het begin van het jaar 44% lager uitkomt. Aan de andere kant stijgt MG met 145% op maandbasis en 81% gecumuleerd, zit BYD bijna aan een verdubbeling van zijn volumes (+95% in april, +96% gecumuleerd) en wint Tesla 46% op maandbasis en 26% sinds januari. Chinese merken lijken definitief voet aan grond te krijgen op onze markt.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be