Een eerste belangrijk punt om te onthouden: alles hangt af van de kwalificatie van het voertuig (gaat het wettelijk gezien echt om een oldtimer?) en van zijn commerciële traject.
Invoer: het befaamde tarief van 6%
Wanneer een oldtimer in België wordt ingevoerd vanuit een land buiten de Europese Unie, kan het onder bepaalde voorwaarden genieten van een verlaagd btw-tarief van 6%, in plaats van de gebruikelijke 21%. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet de douane het voertuig beschouwen als een verzamelobject.
Het voertuig moet daarvoor in zijn originele staat verkeren: restauraties zijn toegestaan, maar ingrijpende wijzigingen (zoals een krachtigere motor, aangepast chassis of gewijzigde versnellingsbak) zijn uitgesloten. Daarnaast moet het voertuig minstens dertig jaar oud zijn en moet de productie van het model stopgezet zijn.
Het verlaagde tarief kan ook gelden voor voertuigen die hebben deelgenomen aan een erkend historisch evenement, of die uitsluitend voor competitie zijn ontworpen, op voorwaarde dat hun geschiedenis goed gedocumenteerd is.
Advertentie – lees hieronder verder
Als aan alle criteria is voldaan, wordt het voertuig vermoed een historisch belang te hebben, wat de toepassing van het 6%-tarief rechtvaardigt. Belangrijk: het is aan de importeur om dat bewijs te leveren. Bij twijfel mogen de douanediensten aanvullende documenten vragen of zelfs de kwalificatie betwisten.
Na de invoer: btw bij doorverkoop, daar draait alles om
Het is bij de doorverkoop dat de situatie gevoeliger wordt, vooral voor professionelen. Lange tijd mochten handelaars en gespecialiseerde garages gebruikmaken van het margestelsel. Concreet werd de btw dan alleen berekend op de winst van de verkoper (aan 21%) en niet op de volledige verkoopprijs. Waarom die ingewikkelde regeling? Simpel: zo bleven de prijzen redelijk en bleef de markt in beweging.
Wanneer Europa zich ermee bemoeit…
Ongeveer drie jaar geleden besliste Europa om zijn btw-richtlijn te hervormen. Daardoor kunnen bepaalde kunst- en verzamelobjecten die uit andere landen worden ingevoerd, niet langer gebruikmaken van het margestelsel.
In theorie betekent dat dus een btw van 21% op de volledige verkoopprijs bij doorverkoop in België. Een zware domper voor wie zijn voertuigen in het buitenland koopt, want dat zou de prijzen fors opdrijven…
Bovendien “zou de markt kunnen wegglippen naar de buurlanden”, aldus BEHVA, de Belgische federatie voor historische voertuigen. Toch behouden de lidstaten een zekere interpretatieruimte. Met andere woorden: België kon zelf zijn tarief bepalen.
België slaat terug?
BEHVA heeft samen met de federatie van kunsthandelaars actie ondernomen, om de btw bij doorverkoop te beperken. En wat vindt de overheid daarvan? Minister Jan Jambon (N-VA) pleitte voor een veralgemeend tarief van 6%, dat toegepast zou worden op de volledige verkoopprijs bij doorverkoop. De slechte kant van het verhaal? De btw op de marge zou verdwijnen. In de plaats komt een verlaagd tarief dat op het hele bedrag wordt toegepast. De goede kant? De 6% btw die bij invoer betaald werd, wordt dan recupereerbaar voor professionelen.
Wat moeten we daarvan denken?
Volgens BEHVA zou deze oplossing het mogelijk maken om “de verkoopprijzen nagenoeg gelijk te houden aan het huidige niveau, terwijl toch wordt voldaan aan de Europese eisen”.
Toch is het nog te vroeg om victorie te kraaien. Ook al lijkt de regering deze piste sterk te verkiezen, een definitieve goedkeuring blijft voorlopig uit. Bovendien zal het btw-bedrag bij doorverkoop waarschijnlijk toch licht stijgen.
Concreet: wat betekent dit voor particulieren?
Voor een particulier is de btw op een oldtimer meestal geen kost die je ‘bewust’ betaalt, maar ze kan wél een duidelijke invloed hebben op de eindprijs.
Koop je je wagen van een andere particulier in België? Dan geldt er geen btw.
Koop je bij een professional? Dan is de btw meestal al inbegrepen in de geafficheerde prijs. In de meeste gevallen wordt die momenteel berekend via het margestelsel.
Voor de particuliere koper verandert er administratief niets: je recupereert geen btw, maar je moet ook niets aangeven.
Het echte aandachtspunt is de invoer. Als je als particulier een oldtimer invoert uit een land buiten de Europese Unie, moet je in de meeste gevallen btw betalen bij de invoer – meestal aan het verlaagde tarief van 6%, op voorwaarde dat de wagen effectief voldoet aan de criteria voor verzamelobjecten zoals hierboven beschreven. Die btw is verschuldigd op het moment van inklaring en is voor een particulier nooit terugvorderbaar.
Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be