In deze regio van België heb je de grootste kans om een dier aan te rijden

Elk jaar worden er in België bijna duizend verkeersongevallen geregistreerd waarbij wilde dieren betrokken zijn. In de herfst, met zijn kortere dagen en jachtperiodes, zijn risico’s voor automobilisten het grootst.

Gepubliceerd op 2 september 2025
Leestijd : 2 min

Deel

In deze regio van België heb je de grootste kans om een dier aan te rijden

De herfst is een gevaarlijke periode voor automobilisten, met minder daglicht en de terugkeer van de regen en de eerste kou. Maar dat is niet alles: in België gebeurt er gemiddeld om de 2,5 dagen een ernstig ongeval met een wild dier. En dat cijfer weerspiegelt slechts het zichtbare deel van het fenomeen, want niet alle ongevallen worden geregistreerd. Alleen die met gewonden, overlijdens of politie-interventie worden meegeteld.

In de maanden september en oktober zijn de cijfers het hoogst. Dat komt doordat de dieren in deze periode actiever zijn, vooral bij zonsopgang en in de schemering, periodes die overeenkomen met de spitsuren in het verkeer. Bovendien begint het jachtseizoen en dat drijft de dieren ertoe hun natuurlijke habitat te ontvluchten. Deze verstoring van hun gewoontes verhoogt de kans dat ze zich in minder bekende gebieden wagen, en dus ook bij verrassing de wegen oversteken.

De risicogebieden

Volgens de statistieken van VIAS zijn sommige regio’s sterker getroffen dan andere. In de bosrijke gebieden zoals de provincie Luxemburg, Limburg of Oost-Vlaanderen gebeuren dan ook de meeste incidenten. In oktober is bij één ongeval op vijftig in Luxemburg een wild dier betrokken, een percentage dat door experts als zeer hoog wordt beschouwd.

Men mag zeker de risico’s bij dit soort aanrijdingen niet onderschatten. Naast de materiële schade die altijd aanzienlijk is, kunnen ongevallen met groot wild (everzwijnen, hinden of herten) ook automobilisten verwonden. Hersenschuddingen zijn niet zeldzaam en het scenario kan nog erger zijn als het dier een wagen van de weg doet belanden.

Advertentie – lees hieronder verder

18108

Preventie en verzekering

Om de risico’s te beperken blijft voorzichtigheid aangewezen als bestuurder. Het is aangeraden om snelheid te minderen bij de nadering van bosrijke zones, vooral bij zonsopgang en zonsondergang. Specifieke verkeersborden worden vaak aan de rand van de bossen geplaatst en manen aan tot voorzichtigheid.

In geval van een aanrijding dekt de omniumverzekering doorgaans de schade, maar de mini-omnium neemt deze niet ten laste. Het is dus essentieel om de verzekeringspolis goed te controleren. In geval van een ongeval wordt aangeraden foto’s te nemen van de schade, alsook van het dier indien de situatie het toelaat, en vervolgens de politie binnen 48 uur te verwittigen om de tussenkomst van de verzekering te activeren.

Op zoek naar een auto? Zoek, vind en koop het beste model op Gocar.be

Door David Leclercq Autojournalist

Deel

Gocar marketplace
Vous cherchez un véhicule neuf ou d'occasion ?
Hybride, elektrisch of thermisch? Nieuw of tweedehands? Specialist in het zoeken naar nieuwe en tweedehands voertuigen en al het autonieuws.

In dezelfde categorie

Gocar newsletters
Gocar is de referentie. Of het nu gaat om het laatste autonieuws of de hotste mobiliteitsonderwerpen!
Schrijf je in voor onze Gocar-nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws en leuke aanbiedingen!
Uw inschrijving werd goed geregistreerd.